а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разочаран

разочарани
Вид збор: Придавка
Ранг: 4644
Кој доживеал разочарување; кој изразува разочарување.
Англиски: disappointed
Примери:
Разочарано момче.
Разочаран поглед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК