а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разотуѓи

разотуѓат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Целосно, сосема отуѓи, направи да му биде некој некому отуѓен.
Англиски: alienate
Примери:
Тие ги разотуѓија децата.
2. (се разотуѓи) Се отуѓи целосно од некој или од нешто.
Англиски: alienate
Примери:
Таа се разотуѓи по заминувањето во Англија.
Изведенки
1. разотуѓува несв.
се разотуѓуваат
2. разотуѓување ср.
глаг. им.