а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разотиде

(се) разотидат
Вид збор: Глагол, свршен
Отиде на разни страни, се разиде.
Англиски: disperse
Примери:
Штом сврши натпреварот, веднаш се разотидовме.
Се разотидоа по куќите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи