а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разотвори

разотворат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22762
1. Отвори сосем нешто затворено.
Англиски: open up Албански: hap, çel
Примери:
Ги разотвори вратите.
2. (се разотвори) Се отвори сосем, ширум.
Англиски: unfold Албански: hap, çel tërësisht
Примери:
Се разотворија прозорците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК