а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разоспие

(се) разоспијат
Вид збор: Глагол, свршен
Цврсто заспие и долго не се буди.
Употреба: Народна поезија
Примери:
Змија беше мошне разоспана, / седум пати дете не го узна.