а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разоружување

Вид збор: Именка, среден род
(се) разоружува
Англиски: disarmament
Употреба: Воен термин , Дипломатија
Примери:
Борба за полно разоружување.
Делумно разоружување.
Општо разоружување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи