а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разорува

разоруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. разора
Англиски: plough Албански: çaj
2. разурнува
Англиски: destroy Албански: rrënoj, shkatërroj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи