а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разорување

мн. разорувања
Вид збор: Именка, среден род
1. орање
Англиски: ploughing Албански: lëvrim
Употреба: Земјоделство
2. разурнување
Англиски: destruction Албански: shkatërrim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи