а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разорувач

мн. разорувачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Оној што разорува.
Англиски: plower Албански: parmend
Употреба: Земјоделство
2. Брз воен брод од средна големина, се користи како заштита на морски конвои.
Англиски: destroyer Албански: anije shkatërruese
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи