а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разортачи

разортачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Растури ортаклак.
Англиски: separate Албански: prish ortakllëkun, miqësin
Употреба: Економија
Примери:
Таа загуба ги разортачи.
2. (се разортачи) Излезе од ортаклак.
Англиски: separate Албански: lë ortakinë
Употреба: Економија
Примери:
Тогаш дури се разортачивме со него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи