а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разорлив

разорливи
Вид збор: Придавка
Што може да се разори, да се сосипе.
Англиски: destructable, degradable
Примери:
разорливи материи
Изведенки
разорливо прил.
Пример: Влијае разорливо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи