а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разори

разорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со експлозив разнесе, опустоши, разруши.
Англиски: destroy Албански: shkatërroj, dëmtoj
Примери:
Бомби го разорија градот.
2. Сосипе материјално, уништи, запусти.
Англиски: destroy Албански: rrënoj, shkatërroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Оваа несреќа сосема ме разори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи