а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разора

разораат
Вид збор: Глагол, свршен
Изора земја - обично: нива, ледина, ливада.
Англиски: plow
Употреба: Земјоделство
Примери:
Годинава првпат ја разоравме ледината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи