а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разопули

разопулат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отвори, опули очи ширум.
Англиски: gaze
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тој ги разопули очите.
2. (се разопули) Се загледа, се опули наоколу или кон нешто.
Англиски: gaze
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Таа се разопули по излозите.
Изведенки
1. разопулува несв.
(се) разопулуваат
2. разопулување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи