а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разопне

разопнат
Вид збор: Глагол, свршен
За платно, мрежа, шатор - оптегне на сите страни.
Англиски: span
Примери:
Ги разопнале платната и седнале.
Мајсторот ќе ги разопне кожите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи