а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разоноди

разонодат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со забавување одвлече од некои мисли, преживелици и сл.
Англиски: entertain Албански: dëfrehem, argëtohem
Примери:
Никако не можеше да ги разоноди.
2. Развесели, достави некому некое задоволство.
Англиски: entertain Албански: dëfrehem, zbavitem
Примери:
Само кловнот ја разоноди публиката.
3. (се разоноди) Се одвлече од некои мисли, преживелици и сл.
Англиски: entertain Албански: dëfrehem
Примери:
Со тоа тој сакаше да се разоноди.
4. (се разоноди) Се развесели, помине извесно време во некое задоволство.
Англиски: entertain Албански: dëfrehem, argëtohem
Примери:
Отиде на кино за да се разоноди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи