а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разоглави

разоглават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Симне оглав од коњ.
Англиски: unbridle Албански: zbres shalën nga kali
Примери:
Го разоглави коњот.
2. Доведе до крајните граници на распуштеноста, своеволието.
Англиски: unbridle Албански: lirohem, çfrenohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа ги разоглави непријателските војници.
3. (се разоглави) Се ослободи од оглав.
Албански: çfrenohem
Примери:
Коњите се разоглавија.
4. (се разоглави) Дојде до крајна распуштеност.
Албански: çfrenohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се разоглавија и нашите момчиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи