а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разоглавен

разоглавени
Вид збор: Придавка
1. Без оглав, ослободен од оглав.
Примери:
разоглавени коњи
2. Дојден до крајните граници на распуштеноста, распојасан.
Примери:
разоглавени страсти
разоглавени момчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи