а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разобличи

разобличат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изобличи наполно.
Англиски: unmask Албански: demaskoj
Примери:
Го разобличи противничкото раководство
Го разобличи непријателот.
2. Се изобличи наполно.
Англиски: deform Албански: demaskoj
Примери:
Со тоа самите се разобличивме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи