а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разоблачи

(се) разоблачат
Вид збор: Глагол, свршен
(само во 3 л.) За небо – стане чисто без облаци.
Англиски: clear up
Употреба: Ретко
Примери:
Се разоблачи небото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи