а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разобеси

разобесат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Обеси поголем број предмети по разни места.
Англиски: hang Албански: var
Примери:
Ќе ги разобеси сликите по ѕидовите.
2. Обеси поголем број луѓе.
Англиски: hang Албански: ekzekutoj me varje
Примери:
Ги разобесија Турците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи