а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разнојазичен

разнојазична
Вид збор: Придавка
Што се состои од луѓе што зборуваат на разни јазици; што звучи на разни јазици.
Англиски: multilingual
Употреба: Лингвистика
Примери:
разнојазична група
разнојазични песни
Изведенки
разнојазичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи