а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разностран

разнострани
Вид збор: Придавка
1. Кој нема еднакви страни
Англиски: polygonal
Употреба: Математика
Примери:
разностран триаголник
2. Кој опфаќа разни страни од нешто.
Англиски: versatile
Употреба: Преносно значење
Примери:
разнострана дејност, разностран талент
разнострани интереси
FlexiMac
 менување на македонски глаголи