а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разноси

разносат
Вид збор: Глагол, свршен
Со носење (чевли, облека) направи да стане приспособено кон телото, удобно за носење.
Англиски: wear
Примери:
Таа ги разноси новите чевли.
Разноси го фустанот и ќе се пушти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи