а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разнороден

разнородни
Вид збор: Придавка
Кој е различен по состав, по карактер и други признаци.
Англиски: different
Примери:
Разнородни елементи.
Разнородно население.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи