а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разнообразен

разнообразни
Вид збор: Придавка
Кој не е еднаков по некои признаци: вид, форма итн.
Англиски: various
Примери:
Разнообразна храна.
Разнообразен живот.
Разнообразни чувства.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи