а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разнолик

разнолики
Вид збор: Придавка
Што има различен лик, изглед; што го има, што се јавува во различни ликови, облици.
Англиски: manifold
Примери:
разнолика природа, разнолоки предели
FlexiMac
 менување на македонски глаголи