а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разнозвучен

разнозвучниот
Вид збор: Придавка
1. разногласен
Примери:
Разнозвучни мелодии.
2. Што има различна звучност.
Примери:
Разнозвучни гласови.
Разнозвучни согласки.
Изведенки
разнозвучност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи