а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разногласие

мн. разногласија
Вид збор: Именка, среден род
1. Отсуство на согласност поради различни мислења, погледи, сфаќања и сл.
Англиски: disharmony Албански: pangjashmëri
Примери:
Разногласието во медиумите е претерано.
2. Нехармонично пеење, дисхармонија.
Англиски: disharmony Албански: disharmoni
Употреба: Музика и танц
Изведенки
разногласје ср.
мн. разногласја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи