а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разногласен

разногласни
Вид збор: Придавка
1. Што е со различни гласови, што не се согласува во гласовите.
Англиски: polyphonous
Примери:
разногласна песна
2. Што не се согласува во мислењата, во ставовите.
Англиски: discordant
Примери:
Сите ние сме разногласни во врска со ова.
Изведенки
разногласно прил.
Со различни гласови.
Пример: Пееја разногласно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи