а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разниша

разнишаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се ниша на разни страни.
Англиски: shake
Примери:
Ветер ги разниша лисјата.
Ми го разниша забот.
Ја разниша земјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи