а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разнишан

разнишаниот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) разниша
Англиски: shaky
2. Што е нестабилен, расклатен.
Англиски: shaky
Примери:
разнишана самодоверба
разнишани заби
Изведенки
1. разнишано прил.
Нестабилно, несигурно.
Пример: Одеше разнишано.
2. разнишаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи