а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разнервира

разнервираат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Доведе некого во нервна состојба.
Англиски: enervate Албански: nervozoj
Примери:
Многу го разнервира учителот.
2. (се разнервира) Дојде во нервна состојба.
Англиски: enervate Албански: nervozohem
Примери:
Се разнервираа гледачите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи