а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разнеможе

(се) разнеможат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане немошен, тешко се разболи.
Англиски: fall ill
Примери:
Татко се разнеможе од некое време наваму.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи