а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разнежи

разнежат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Научи на нежност, на удопство, комфор.
Англиски: spoil Албански: lazdëroj, bën të ndijshëm
Примери:
Многу сте ги разнежиле децава.
2. трогне, расчувствува
Англиски: touch Албански: prek, mallëngjej
Примери:
Песната многу ме разнежи.
3. (се разнежи) Се привикне на нежност, удопство, комфор.
Англиски: soften Албански: lazdëroj, bën të ndijshëm
Примери:
И ти многу си се разнежил.
4. (се разнежи) се трогне, се расчувствува
Англиски: become sentimental Албански: prekem, bëhem sentimental
Примери:
Стариот се разнежи и фати да плаче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи