а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разнежен

разнежени
Вид збор: Придавка
Исполнет со нежни чувства.
Англиски: tender
Примери:
Расплакани и разнежени двојки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи