а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разнебитен

разнебитениот
Вид збор: Придавка
Што е непрепознатлив во споредба со претходните сопствени карактеристики.
Англиски: devastated
Примери:
разнебитено семејство
разнебитени села
разнебитена администрација
Изведенки
разнебитеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи