а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размуабети

размуабетат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Занесе во разговор, замуабети, навлече во муабет.
Англиски: chat
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој ги размуабети девојчињата.
2. (се размуабети) Се зазборува, се занесе во разговор, во муабет.
Англиски: chat
Употреба: Разговорно
Примери:
Толку многу се размуабетивме што не забележавме дека се стемнило.
Изведенки
размуабетува несв.
(се) размуабетуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК