а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размрзне

размрзнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (преод.) Ослободи од смрзнување.
Англиски: thaw Албански: shkrij
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се мене ме чекате да ја размрзнам пумпата.
2. (се размрзне) се растопи
Англиски: thaw Албански: shkrihet
Примери:
Огреа сонце и реките брзо се размрзнаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи