а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размрда

размрдаат; размрдал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7942
1. раздвижи
Англиски: move Албански: lëvizë, luaj vendit
Примери:
Размрдајте ги малку нозете.
2. Натера некого да почне да работи, да биде активен.
Англиски: shake Албански: trazoj, lëvizë
Употреба: Разговорно
Примери:
Размрдај го веќе, доста му беше.
3. (се размрда) Се раздвижи, почне да мрда.
Англиски: move Албански: lëvizë
Примери:
Размрдајте се малку надвор.
4. (се размрда) Почне да работи, да биде активен.
Англиски: shake Албански: lëvizë
Употреба: Разговорно
Примери:
Размрдај се, доцна е веќе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК