а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размонтира

размонтираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Разглоби, растури нешто монтирано.
Англиски: dismantle
Примери:
За час ја размонтираа машината.
Мајсторите ја размонтираа бараката.
Тој ја размонтира печкат за еден час.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи