а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размоми

размомат
Вид збор: Глагол, свршен
Лиши (мома) од девственост, невиност.
Англиски: deflower
Употреба: Медицина
Примери:
Многу мајки расплакал, многу моми размомил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи