а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размножи

размножат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Расплоди, создаде поголем број од нешто.
Англиски: reproduce Албански: shtoj, shumëzoj
Примери:
Тие се трудољубиви, брзо ќе ги размножат овците.
2. Зголеми број, количество; препише, отпечати поголем број.
Англиски: duplicate Албански: shumëzoj
Примери:
Треба да го размножите рефератот во повеќе примероци.
Го размножија списокот.
3. (се размножи) се расплоди
Англиски: multiply Албански: shumëzoj
Примери:
Се размножи фамилијата негова.
Живеат и се размножуваат.
4. (се размножи) Се зголеми по број, количество.
Англиски: multiply Албански: shumëzoj
Примери:
Се размножија многу ваквите дуќани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи