а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размисли

размислат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (непреод.) Обмисли од разни страни.
Англиски: consider Албански: mendoj mirë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Откако размисли малу, се согласи.
Размисли повеќе пред да донесеш решение.
2. (преод.) Обмисли од разни страни.
Англиски: consider Албански: mendoj mirë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја размислил работата.
3. (се расмисли) Се оддаде на мисли, се вдлабочи во мислење.
Англиски: think over Албански: thellohem në mendime
Примери:
Ќе се размислиш, кога ќе чуеш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи