а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размириса

(се) размирисат
Вид збор: Глагол, свршен
Исполни со миризба, фати силно да мириса.
Англиски: smell
Примери:
Размириса свекрови дворови.
Се размириса ружите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи