а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размирен

размирни
Вид збор: Придавка
1. За време - лишено од мир.
Англиски: troubled
Примери:
Размирни времиња.
2. Кој нарушува установен ред.
Англиски: restless
Примери:
Размирен дух.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи