а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размине

разминат; разминал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7761
1. (само во 3. л.) помине, исчезне
Англиски: disappear Албански: kalon
Употреба: Разговорно
Примери:
Младоста брзо ќе размине.
2. помине, пројде
Албански: kalon
Примери:
Тагата да ми размине.
Му разминало пијанството.
3. (се размине) Мине покрај некого во спротивен правец.
Англиски: pass by Албански: kalon pran njëri tjetrit
Примери:
Се разминаа без да се погледаат.
4. (се размине) Мине покрај некого без да се видат.
Англиски: pass by Албански: kaloj pran pa vu re
Примери:
Оди внимателно, да не се разминете со брат ти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи