а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размеѓи

размеѓат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разграничи, установи меѓи.
Англиски: separate Албански: ndaj
Употреба: Книжевен збор , Ретко
2. Определи граници на нечија дејност, компетенции.
Англиски: mark off Албански: ndaj, shënoj kufi
Употреба: Разговорно
Примери:
Најпосле ја размеѓија земјата.
Точно да ги размеѓат сферите на влијание.
3. (се размеѓи) Установи меѓи меѓу земји, имоти, се раздели.
Англиски: separate Албански: ndaj
Употреба: Книжевен збор , Ретко
4. (се размеѓи) Разграничи меѓу себе компетенции.
Англиски: mark off Албански: ndaj
Употреба: Разговорно
Примери:
Се размеѓија дури во војната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи