а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размете

разметат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со метење расчисти.
Англиски: sweep Албански: fshij
Примери:
Да разметеш дворовите.
2. (се размете) Со метење чисти.
Англиски: sweep Албански: fshij, pastroj
Примери:
Многу рано си се размела.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи