а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размести

разместат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Распредели по места, најде секому место, смести.
Англиски: accommodate Албански: akomodoj, përshtat
Примери:
Најпрво ги размести војниците.
2. Постави на различни места, смени нешто.
Англиски: relocate Албански: rrivendos, zhvendos
Примери:
Разместете ги столовите.
3. (се рамести) Се премести, најде место за себе.
Англиски: relocate Албански: rivendos
Примери:
Се разместија и направија место.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи